[24] "Tajemnica Starego witraża: Światło i mrok" Ewa Rosolska


Tajemnica starego witraża
Trzy krople życia | Światło i mrok
Cześć, cześć kochani ♥
Dzisiaj przygotowałam dla was recenzję czwartej części serii o Marcie i jej przygodach. Na blogu zrecenzowałam tylko pierwszą część, ale czytałam także 2 i 3 i były dobre. Byłam jednak ciekawa jak autorka rozwinie/dokończy niektóre wątki. Co sądzę o czwartej części przygód Marty?


W każdej części musimy rozwiązywać inną zagadkę, dzięki czemu możemy sięgnąć po 3 tom nie znając zawartości 2. Bo chociaż są ze sobą powiązane ponieważ to kontynuacja myślę, że każdy dałby radę się połapać o co chodzi.

W czwartej części razem z Martą i jej paczką odkrywamy kolejne tajemnice Eleonory. Już od początku jesteśmy wrzuceni w fabułę. Na początku trzeba pilnować witraża. Ale dlaczego? Czy skrywa w sobie coś jeszcze, o czym nikt nie wie? A o co chodzi z cmentarzem? Co skrywa niebieska kronika? I czy ma to aż tak duże znaczenie?

"Pośród strażników, pod ciemnym niebem, przy wtórze martwej ciszy..." 

W tej części również głównymi bohaterami jest Marta, Kacper, Ala, Helena, wujek Jerzy, gosposia oraz Adam. Postacie są o rok starsze niż w pierwszej części. Marta jest główną bohaterką, ma najwięcej mocy oraz to na niej spoczywają losy świata. Musi walczyć o przyjaciela. Każda jej decyzja jest ważna. Kacper i Ala to rodzeństwo, które również zdobyło moce, ale są słabsze niż Marty. Akcja powieści toczy się na posiadłości wujka i gosposi.

W opowieści na pewno się nie będziemy nudzić. Dzieciaki znajdują jedną wskazówkę po drugiej, jedna mroczniejsza od poprzedniej. A to wszystko owiane jest magią. Zaciekawieni? Opowieść czyta się bardzo szybko. Ja przeczytałam ją dosłownie w 3-4 godzinki. Autorka ma przyjemny styl pisania. Chcemy wiedzieć co będzie dalej. Bardzo ciekawie bo opisane wszystko co było związane z witrażem. To co on robił, jak wyglądał, kiedy i  jak był pilnowany. A także wszystko co związane z grupką detektywów. Jakie są  przygody dzieciaków. co muszą razem robić, co odkrywać, jakie muszą trudności pokonywać, przez co muszą przechodzić na przykład przez las ,który w pierwszej części był dla nich bardzo straszny, a teraz muszą powtarzać całą przygodę jeszcze raz, ale bez magicznych artefaktów ,które mogłyby pomóc, a to wszystko po to by ratować przyjaciół. Dzieciaki nigdy się nie nudziły, zawsze robiły to co trzeba, często nie myślały o konsekwencjach od razu chciały pomagać przyjaciołom.

 Ciekawa była też zmiana "czasów", jeśli tak to można ująć. Chodziło oto, że Helena nie pochodzi z teraźniejszości jak wszyscy. Tak mieszka w tym samym domu, bawi się na tym samym podwórku, ale najważniejsze jest to, że wszystko robi 100 lat wcześniej. Teraz przenosząc się z Martą do tego świata, uczy się teraźniejszości. Kilka dni w teraźniejszości to w przeszłości czas pomiędzy obiadem, a podwieczorkiem. Coś co również bardzo mi się podobało to wszystkie zagadki, jak pisałam wyżej. Każdy wymyślał co to może znaczyć, chodzi w różne miejsca znaleźć rozwiązania.

"Gdzie białe, tam czarne, gdzie dobro, tam zło. Gdzie radość, tam smutek, gdzie światło, tam mrok."

W tej historii brakowało mi elementów humorystycznych. Sama uśmiechnęłam się pod nosem może ze dwa razy? I to dzięki kochanej gosposi ♥ I chociaż większość opisów czytałam, niektóre bardzo mnie męczyły i je omijałam. Fajnie by było też dodać trochę więcej elementów związanych z przeszłością, ale to sugestia.

Coś co bardzo mi się podoba w wydaniu całej serii to na pewno ozdobniki na każdej stronie i oddzielone szarą stroną rozdziały. Minusem jednak może być biały papier.

Podsumowywując: Opowieść jest lekka i przyjemna, wciąga, a całość przeczytamy w przeciągu jednego dnia. Książka jest pełna łamigłówek, zagadek oraz magii. Myślę, że najbardziej trafi w serca młodszych czytelników ( około 11 lat ), a dla starszych będzie odskocznią do innego świata.

★★★★★★★☆☆☆




















 Za możliwość poznania dalszych przygód Marty, dziękuje 
Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo edukacyjne
A pani Agnieszce za cierpliwość ♥

Wiem, że ta recenzja nie należy do najdłuższych, ale jest to już 4 tom, a nie chcę wam za bardzo spoilerować :) Czytaliście, którąś z przygód Marty?A może dopiero macie w planach?
Koniecznie mi napiszcie w komentarzach :)
Zaczytanych chwil,
Olcia

10 komentarzy:

 1. Nie słyszałam o tych książkach, a szkoda. Z przyjemnością bym przeczytała, gdybym była młodsza :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też dowiedziałam się o nich dopiero w tamtym roku :D piąteczka!

   Usuń
 2. To najlepszy cykl na świecie. Od tego zaczęłam przygodę z książkami... <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Zazwyczaj zaczytuję się w mniej fantastycznych ksiązkach więc tą raczej sobie odpuszczę.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ważne by czytać to co się lubi :)
   Pozdrawiam cieplutko :*

   Usuń
 4. Hi!
  I just have seen your blog and I am following u, I hope u can visit mine and follow me if u like.
  Great post!
  Kisses ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hi :)
   thanks ♥ I will definitely come :)
   thanks ♥
   kisses :*

   Usuń
 5. Podrzucę tę książkę młodszej kuzynce. ^^

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Złodziejka zapisanych stron , Blogger